
Kostnaden för en lantmäteriförrättning kan antingen vara ett överenskommet fast pris eller debiteras enligt löpande räkning. Priset avgörs av lantmäteriförrättningens omfattning, det vill säga berörda fastigheters storlek, typ av förrättning, eventuella problem eller svårigheter som komplicerad fastighetsindelning, oklart planläge, belastande rättigheter, tekniska svårigheter vid mätning eller att sakägarna inte är överens. Kontakta lantmäterimyndigheten i Örnsköldsvik för mer information.
Kommunala lantmäterimyndigheten i Örnsköldsvik följer statliga Lantmäteriets föreskrifter om avgifter vid lantmäteriförrättningar.
Lantmäteriet tar ut en grundavgift för varje inskickad ansökan, oavsett ärendets utfall eller om ansökan återkallas. Den täcker i huvudsak administrativa kostnader och består av en grundavgift samt när flera fastigheter berörs även ett tilläggsbelopp. Grundavgiften är 9 000 eller 21 000 kronor, beroende på antalet berörda fastigheter i ärendet. Grundavgiften är alltså utöver timpriset.
Grundavgift för alla inkomna ansökningar är 9 000 kr (kostnaden debiteras även på ärenden som blir avvisade eller återkallade).
Tilläggsbelopp (6>berörda fastigheter) +12 000 kr.
Bostadstomter <5000 kvm 40 000 - 60 000 kr.
Större avstyckningar 45 000 -70 000 kr.
Fastighetsreglering 30 000 - 60 000 kr.
Enkla regleringar med överenskommelser och där mätning i fält inte är nödvändigt ligger oftast i den lägre delen av intervallet. Regleringar som rör större arealer och där mätning i fält behövs ligger oftast i den övre delen av intervallet.
Tänk på att ytterligare berörd fastighet genererar en ökning av priset. Ett erbjudande om fast pris kan lämnas när ansökan inkommit till myndigheten om lantmäterimyndigheten anser att det är möjligt att lämna ett sådant erbjudande. Prisangivelser innan ansökan inkommer är inte bindande och kan komma att ändras efter en genomgången ansökan.
Övriga förrättningar
Ibland kan olika hinder medföra att en förrättning som sökts inte kan genomföras. Oavsett så debiteras det arbete som redan utförts.